logo
ایتات
مرحله مقدماتی جشنواره ایتات (ایده‌ها و تجربیات آموزشی و تربیتی)
  • 2019/05/05

اهداف طرح

  • هدف اصلی

تقویت خلاقیت و ارتقا توانمندی معلمان و مربیان و اساتید

  • اهداف فرعی

فرهنگ‌سازی تقویت شأن اجتماعی فعالیت‌های تربیتی و آموزشی

ایجاد شبکه ارتباطی فعالان حوزه تعلیم و تربیت

شناسایی نیروهای خلاّق عرصه تعلیم و تربیت

گردآوری ایده‌های تربیتی نوآورانه

معرفی طرح

طی جشنواره ایتات؛ ایده‌ها و تجربیات آموزشی و تربیتی از سراسر کشور گردآوری می‌شوند، این جشنواره در دو مرحله مقدماتی و کشوری برگزار خواهد شد.

در مرحله مقدماتی جشنواره ایتات، هر مجموعه آموزشی (مدرسه، دانشگاه، حوزه و …) متولی برگزاری جشنواره در مجموعه خود می‌باشد، در طی این جشنواره معلمان، مربیان و اساتید؛ ایده‌ها و روش‌های نوین تربیتی و آموزشی خود را طی ۵ تا ۱۰ دقیقه ارائه می‌دهند و پس از داوری و انتخاب، سه ایده برتر هر مجموعه به مرحله کشوری این جشنواره معرفی خواهد شد.

در مرحله کشوری ایده‌های ارسال‌شده از مرحله مقدماتی و ایده‌هایی که به صورت مستقیم به جشنواره کشوری ارسال می‌شوند، توسط صاحب‌نظران و فعالان حوزه تعلیم و تربیت داوری خواهد شد. شرکت‌کنندگانی که ایده آن‌ها در مرحله داوری کشوری پذیرفته شود، برای شرکت در دوره آموزش شیوه ارائه دعوت می‌شوند و در نهایت شرکت‌کنندگانی که این دوره را با موفقیت پشت‌ِسرگذارند، امکان ارائه در روز جشنواره را خواهند داشت و از میان آنان نفرات برگزیده نهایی انتخاب شده و جوایز نقدی برای حمایت از اجرایی شدن ایده‌ یا ترویج تجربه ایشان، تعلق خواهد گرفت.

آثار و نتایج برگزاری جشنواره ایتات

رشد انگیزه و دغدغه تربیتی معلمان، مربیان و اساتید

تقویت شأن اجتماعی فعالیت‌های آموزشی و تربیتی

حمایت از اید‌ها و تجربیات برتر آموزشی و تربیتی

شناسایی نیروهای خلاّق عرصه تعلیم و تربیت

ایجاد شبکه ارتباطی فعالان حوزه تعلیم و تربیت

مراحل برگزاری جشنواره مقدماتی

اعلام همکاری از طریق تکمیل کاربرگ برگزارکنندگان مرحله مقدماتی جشنواره

دریافت دستورالعمل‌های اجرایی و شاخص‌های داوری از دبیرخانه و مطالعه آن

اعلام زمان‌بندی مراحل برگزاری جشنواره به دبیرخانه

تبلیغات و اطلاع رسانی مرحله مقدماتی جشنواره در مجموعه آموزشی خود یا مجموعه‌های همراه

ثبت نام از داوطلبان و اطلاع‌رسانی شاخص‌ها و شرایط شرکت در جشنواره

معرفی هیات داوران به دبیرخانه

داوری اولیه و انتخاب اید‌ه‌ها و تجربیات مناسب برای ارائه

دعوت از شرکت کنندگان و میهمانان جشنواره

ارائه ایده‌ها و تجربیات در روز برگزاری مرحله مقدماتی جشنواره ایتات

اعلام نتایج داوری و اهدای تقدیرنامه به نفرات برتر مرحله مقدماتی جشنواره ایتات

ارسال فیلم و عکس ارائه‌های برتر به دبیرخانه

ارسال ایده‌های منتخب به مرحله کشوری

زمان‌بندی اجرای جشنواره مقدماتی

زمان‌بندی برگزاری جشنواره و شروع تبلیغات آن در هر مجموعه آموزشی طبق نظر مسئولین آن مجموعه خواهد بود. البته برنامه‌ریزی باید به‌گونه‌ای باشد که قبل از آغاز داوری اولیه جشنواره اصلی، مرحله مقدماتی برگزار گردد و ایده‌های برگزیده به دبیرخانه جشنواره ارسال شود. بنابراین لازم است جدول زمانی زیر مبنای برنامه‌ریزی قرار گیرد.

نوع برگزاری فعالیت تاریخ
ایتات مقدماتی مهلت اعلام همکاری به عنوان برگزار کننده مرحله مقدماتی ۹۸/۰۲/۱۵
ایتات مقدماتی ارسال شاخص‌ها و قالب برگزاری مرحله مقدماتی ۹۸/۰۲/۱۸
ایتات مقدماتی برگزاری جشنواره در مدارس و مناطق مختلف خرداد ۱۳۹۸
ایتات مقدماتی ارسال ایده‌های منتخب مرحله مقدماتی به دبیرخانه ۹۸/۰۳/۲۲
ایتات مقدماتی ارسال فیلم ارائه‌های مرحله مقدماتی به دبیرخانه ۹۸/۰۳/۲۵
ایتات کشوری شرکت در جشنواره کشوری شهریور ۱۳۹۸

شیوه اجرای جشنواره مقدماتی

دستورالعمل‌های اجرایی و شاخص‌های داوری پس از پذیرش مجموعه آموزشی برای برگزاری جشنواره، ارسال خواهند شد.

تبلیغات اولیه در هر مجموعه آموزشی با معرفی جشنواره ایتات و اعلام برنامه زمان‌بندی جشنواره مقدماتی آغاز می‌شود، توصیه می شود مدیر یا معاون آموزش مجموعه آموزشی علاوه بر تبلیغات رسمی، تبلیغ چهره به چهره هم داشته باشند تا معلمان و مربیان مجموعه آموزشی، برای ایده پردازی و شرکت در این جشنواره تشویق و ترغیب شوند.

پس از دریافت ایده‌ها، لازم است روز مناسبی برای برگزاری جشنواره مقدماتی ایتات انتخاب شود. می‌توان در این روز از دانش آموزان، والدین آن‌ها و خانواده معلمان برای شرکت در جشنواره دعوت کرد. تعدادی از ایده‌های برگزیده که در مرحله داوری اولیه؛ امتیازات بالا را کسب کرده اند توسط ایده پردازان ارائه می‌شوند، در این مرحله علاوه بر ویژگی‌های ایده یا تجربه، شیوه ارائه و تبیین موضوع توسط ارائه‌کننده هم در امتیاز نهایی او تأثیرگذار است. در نهایت سه ایده برگزیده به جشنواره کشوری ایتات معرفی می‌گردد.

داوری مرحله مقدماتی

در مرحله مقدماتی ایتات شاخص‌های موردنظر برای داوری هر طرح، نوآوری طرح و ایده، قابل‌اجرا بودن آن، کیفیت و پختگی ایده یا تجربه و درنهایت روش ارائه و تبیین طرح است.  البته توضیحات تکمیلی پیرامون شیوه‌ داوری پس از اعلام همکاری به دبیرخانه برای همکاران برگزارکننده جشنواره، ارسال خواهد گردید.

ایده‌هایی که از طرف معلمان و مربیان مطرح می‌شوند، توسط گروه داوری بررسی می‌شوند و تعدادی از ایده‌ها که شاخص‌های لازم را به دست می‌آورند، در روز جشنواره مقدماتی توسط شرکت کننده و یا ایده‌پرداز ارائه خواهند شد.

تعیین داوران مرحله مقدماتی نیز برعهده هر مجموعه آموزشی است، البته لازم است داوران علاوه بر دارا بودن تجربه و دانش کافی در حوزه تعلیم و تربیت افرادی خلاق و دارای مقبولیت باشند. همچنین پیشنهاد می‌گردد شخص مدیر مجموعه آموزشی یا نماینده او نیز جزو گروه داوران باشد.

هزینه برگزاری

  1. دستورالعمل‌ها و مشاوره‌هایی که دبیرخانه این جشنواره به برگزارکنندگان مرحله مقدماتی این جشنواره ارائه می‌دهد به صورت رایگان خواهد بود.
  2. برای مرحله کشوری این جشنواره جوایز ارزنده‌ای پیش‌بینی شده است ولی مجموعه‌های برگزارکننده نیز می‌توانند باتوجّه به امکانات و بودجه خود، جایزه و تقدیرنامه‌ای برای برگزیدگان مرحله مقدماتی در نظر بگیرند.